Domácí klobása

Suroviny na 5 kg výrobku:

3 kg vykostěného libového vepřového masa

2 kg vykostěného bůčku

0,1 kg soli, 2 utřené stroužky česneku, 1 polévková lžíce mletého pepře, 1,5 polévkové lžíce mleté sladké papriky, ½ polévkové lžíce mleté pálivé papriky, podle osobního vkusu též asi po ½ kávové lžičky dalšího mletého koření – zázvoru, muškátového oříšku a nového koření

Maso zbavíme žil, úlomků kostí, chrupavek a šlach, nakrájíme na stejně velké, asi 0,4 kg těžké kusy, předchladíme na teplotu +2 °C, promícháme se solí a česnekem a těsně naskládáme do skleněné, kameninové, hliníkové, smaltované nebo polyetylenové nádoby. Nádobu uložíme nezakrytou do chladničky při teplotě 0-4 C° na 4 dny.

Odleželé maso umeleme na mlýnku (s deskou s většími otvory, asi 8 mm), přidáme koření a dobře promícháme, nejlépe ručně propracujeme. Hmotu plníme do tenkých čistých střev zbavených vody, a to pevně, aby v ní nezůstávaly vzduchové bubliny. Naplněná střeva přetočením členíme na jednotlivé klobásy (12-15 cm), po párech oddělujeme a konec uzavíráme špejlí, popřípadě provázkem.

Po naplnění necháme klobásy rozložené asi 2 hodiny při pokojové teplotě a pak je udíme. Asi 30 minut necháme klobásy při malém ohni lehce okouřit a osušit, potom teplotu v udírně na 0,5 hodiny zvýšíme asi na 60 C°. Po této době oheň zmenšíme tak, aby teplota v udírně nepřesahovala 40 C°, a klobásy udíme ještě 2 dny.

Krátkodobě klobásy nejlépe uskladníme v chladničce při teplotě 0-2 C°. Dlouhodobě, tj. až 4 měsíce (bez ztráty jakosti), můžeme klobásy konzervovat zmrazením. Klobásy zavěšené v místnosti příliš vysychají a stávají se tuhé; často se vlivem ponechaných vzduchových bublin i kazí.

 
8
19518195
Značky

Stránka 1 z 1 - 16 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 16 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.