RADY A NÁVODY

Jak správně ostřit kuchyňské a řeznické nože

Každý nůž se používáním postupně otupí a řezání bude vyžadovat větší úsilí. Na ostří nože se vytvoří nepatrné, pouhým okem neviditelné zoubky, které je nutné zarovnat a obnovit tenkou ostrou hranu.

S výjimkou nožů s vlnitým ostřím lze u všech řeznických a kuchyňských nožů obnovit jejich původní ostří. V závislosti na tom, jak tupý je nůž, můžete použít ocílku, brousek nebo ostřič nožů.

Ocílka 

  1. V jedné ruce držte ocílku. Přiložte patu nože ostřím k hornímu konci ocílky tak, aby nůž svíral s ocílkou úhel přibližně 20°.
  2. Pod tímto úhlem pohybujte čepelí nože obloukovým pohybem směrem od rukojeti nože po špičku s použitím velmi malého tlaku.
  3. Opakujte tento pohyb 3 až 4 krát na každé straně.


Ocílku ukládejte na suchém místě.

 

Jak bezpečně používat kuchyňské a řeznické nože

 Chcete-li mít z našich kuchyňských a řeznických nožů co  největší užitek a  potěšení, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.

 - Udržujte nože mimo dosah dětí

- Pro každou činnost používejte správný nůž. V našem e-shopu si můžete vybrat  z řady specializovaných nožů jako jsou například řeznické, vykosťovací, kuchyňské atd. Pokud potřebujete lámat kosti a chrupavky, použijte sekáček.

- Udržujte nůž stále ostrý. Ostrý nůž funguje lépe a je bezpečnější, protože při krájení stačí vyvinout menší tlak. Krájení je tím pádem také méně únavné. Pokud je na nůž vyvíjen přílišný tlak, hrozí smeknutí nože a zranění.

- Nepoužívejte nůž pokud máte vlhké nebo mastné ruce, hrozí vyklouznutí rukojeti nože a zranění.

- Vždy držte nůž pevně a krájejte ve směru od těla. Profesionálům doporučujeme použít ochranné protiřezné rukavice a zástěry.

- Čepel nože myjte a utírejte vždy směrem od zadní strany k ostří. Předejdete tím zranění.

- Při používání by nůž měl být umístěn bezpečným způsobem na viditelném místě na pracovním stole.

- Neskladujte vaše řeznické nebo kuchyňské nože volně v šuplíku. Jednak se tím tupí ostří nože a jednak riskujete zranění vašich rukou.

- Nikdy se nesnažte zachytit padající nůž. Pokud je to možné, ustupte co nejdále.